top of page

Savunmak da Saldırmaktır

Saldırı ve savunma her zaman bir arada olmak zorunda. İkisi de aynı şey, sadece farklı gözüküyor. Saldırıyı bir savunma şekli olarak kullanan da var, tam tersi de.

Size saldırıldığı düşüncesi bile bir saldırı düşüncesi. Zihin sürekli ya saldırıldığını düşünüyor bunun için savunmada ya da önden saldırmayı düşünüyor ki saldırılmasın.


Yine bir zihin taraması yapıyoruz. Hangi durumlarda saldırıldığımızı hissediyoruz?

Biz hangi durumlarda saldırıyoruz? Davranışla ya da sözle olmak zorunda değil, düşünce seviyesinde bakın. Amaç zihnimizdeki saldırı ve savunma düşüncelerinin tümünü fark etmek. Bu birini suçlamak, sorumlu tutmak, kırgın olmak, hayal kırıklığı yaşamak gibi formlarda olabilir. Bunların her biri hem saldırma hem savunma amacıyla kullanılıyor, çünkü korkuyoruz.İncinmekten korkuyoruz, başarısız olmaktan, haksız çıkmaktan. Bunların hepsi egonun ihtiyacı. Düşüncemizin başkası tarafından kabul edilmemesi egoyu sarsıyor. Haksız çıkmak, yanlış yapmak ego tarafında ölüm kalım meselesi gibi yorumlanıyor. Düşüncelerle kendini özdeşleştiren zihin düşünceyi kendisi sanıyor. Biz duygularımız değiliz, düşüncelerimiz değiliz. Bunların ötesindeki varlığız. Bu varlığı hissetmek için duygular ve düşüncelerle özdeşleşmeyi bırakmak gerekiyor.


Mucizeler Kursu derslerinden biri yine bu derin bağı koparmak üzerine “Düşüncelerim de aynı bu odada gördüklerim gibi, onlara ifade ettiği tüm anlamı ben verdim.” Güçlü bir ders, çünkü tavsiye edilen sıklıkta uygulayınca düşüncelerle aramızda bir boşluk oluşuyor. Özdeşleşme kırılmaya başlıyor. Ben öyle düşünüyorum diye öyle olduğuna inanıp üzüldüğüm onca şey uyguladıkça tuzla buz oluyor. Acının kökeni zihinle özdeşleşmek, kimin efendi olduğunun unutulması. Bu denge tekrar kurulduğunda, artık kendinizin bile inanmadığı düşünceler yüzünden acı yaratmaktan kurtuluyorsunuz. Küçük bir deneme yapın, etkisini göreceksiniz.


Peki saldırı savunma döngüsü nasıl kırılır? Bu döngünün ne tarafıysak onu bırakarak. Düşünceleriniz tarafından yönetilmekten kurtulunca zaten saldırı-savunma döngüsüne düşmeniz zor, ha ki farkındalığınız yüksek değildi ve düştünüz artık fark etmeniz ve çıkmanız daha kolay çünkü o düşünce tarafından yönetilmiyorsunuz.

Savunma olmazsa saldırı en fazla bir süre daha devam edebilir sonra biter. Çünkü bu etki- tepki döngüsü. Biri olmadan diğeri varlığını sürdüremez. Aynı şey saldırı için de geçerli. Saldırı bittiğinde savunma bir süre daha devam eder - çünkü bittiğinden emin olması gerek-ve sonra biter.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page